TurkishArabicChinese (Simplified)DutchEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish

Gerilim Azaltıcı Kablo Rakoru Nedir ve Neden Tercih Edilmelidir

Gerilim Azaltıcı Kablo Rakoru Nedir ve Neden Tercih Edilmelidir
23.04.2018
173

Elektrik tesisatlarının bağlantılarında, kabloların giriş, çıkış ya da dağıtımlarında sıklıkla tercih edilmekte olan kablo rakoru, yapısı itibari ile sistemlerin toz, kir, su ve nem gibi dış ortam koşullarından etkilenmemesi amacı ile üretilmiş özel bağlantı aksesuarı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Polyamid Plastik ya da Metal yapıda tercih edilmekte olan kablo rakoru çapları M12’den başlayarak M63 değerlere kadar değişiklik gösterebilmektedir.

Çoğunlukla IP68 koruma değerini 5 bar basınç ile minimum 30 dakikaya kadar sağlayabilen kablo rakoru, kaliteli firmaların standartlara uygun olan üretimlerinde IP69 koruma değerini de sağlayabilmektedir.

Yapısı gereği kabloyu saran özel kauçuk contası sayesinde sızdırmazlık değerlerini sağlayabilmekte olan kablo rakoru, aynı zamanda kablonun gerilimini azaltacak çözümler sunabilen özel Gerilim Azaltıcı Kablo Rakoru (Strain Relief) serilerine de sahip olabilmektedir.

İki kompartman arası geçişlerde kablonun maruz kalacağı sıcaklık değişimleri, salınım vb. durumlar için kablo rakoru ile sağlanacak korumanın, kabloya zarar vermeyecek ve oluşacak gerilimi kendi içinde absorbe edebilecek özellikte olabilmesi büyük önem taşıyabilmektedir.Dar alanlarda montaj yapılmasını kolaylaştıran dar civata yapısıIP68 korumanın yanı sıra kablo dostu iç conta yapısıÖzel 8’li tırnak yapısı sayesinde kabloya zarar vermeden MARATHON kablo rakoru 20 kg’a kadar kablo üzerindeki gerilimi azalatabilmektedirYuvarlatılmış tırnaklar sayesinde kabloya zarar vermeden gerilimi azaltabilmesi mümkün olmaktadırÇinko üzeri nikel kaplama sayesinde yüksek korozif ortamlarda maksimum dayanıklılık sağlamaktadırGerilim Azaltıcı Kablo Rakoru tercih edilerek, zaman içerisinde kablo kılıfında oluşabilecek deformasyonlar ve dolayısıyla kablonun zaman içerisinde ömrünün kısalmasına sebebiyet verebilecek özel durumların önün geçilebilmesi mümkün olabilmektedir.

Conta kullanımı yerine tercih edilen 8 tırnaklı özel polyamid tırnak yapısı sayesinde kablonun sızdırmazlıktan ödün vermeden yumuşak bir biçimde kavranması sağlanabilmektedir.

8-13 mm arasındaki kablo çaplarının hassas korumasında tercih edilmekte olan Gerilim Azaltıcı Kablo Rakoru MARATHON, IP66/68 özellikli yapısı ile demiryolu endüstrisinde tercih edilmekte olan özel bir ürün olarak ta karşımıza çıkmaktadır.

20 kg’lık yüklere kadar gerilim azaltma özelliği sunabilen Gerilim Azaltıcı Kablo Rakoru MARATHON, EN 62444 standartı B kategorisine göre uygunluk sertifikasına da sahiptir.

1919 yılından beri faaliyet göstermekte olan Alman WISKA firmasının yenilikçi ürünü olarak, ilk etapta sadece M20 ölçülerde hizmet vermeye başlayan Gerilim Azaltıcı Kablo Rakoru MARATHON, yakın zamanda farklı boyut ve ölçülerde üreteceği ürünleri ile de ürün yelpazesini geliştirmeyi planlamaktadır.

Kablo rakoru ve bağlantı aksesuarları üzerine Dünya’nın önde gelen firmalarında bir tanesi olan WISKA’nın sahip olduğu geniş ürün yelpazesi hakkında detaylı bilgiye aşağıdaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

WISKA Kablo Rakorları Kataloğu

WISKA MARATHON Gerilim Azaltıcı Kablo Rakoru tanıtım videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.Ürünlerin seçiminde yardımcı olabilmemiz adına bizlere aşağıdaki telefon ve mail adresimizden ulaşabilirsiniz.

[email protected]

+902163225050