TurkishArabicChinese (Simplified)DutchEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish

Dış Ortam Bağlantılarında Jel İzolasyon Dolgu Malzemesi Kullanımının Önemi

Dış Ortam Bağlantılarında Jel İzolasyon Dolgu Malzemesi Kullanımının Önemi
19.10.2018
257

Günümüzde dış mekan kablolamalarında sıklıkla duyduğumuz “IP68 koruma” ibaresi maalesef bir çok üretici tarafından farklı ekipmanlar ile karşılanmasına rağmen, su, nem, toz vb. dış ortam koşulları nedeni cihazların bozulmasının çoğu zaman hala önüne geçilememektedir.

Bunun başlıca nedenleri arasında, dış mekanda çalışacak cihazların yapısal kablolamalarında yaşanan sorunların, montaj aşamasındaki doğru ekipman kullanımı olmamasından kaynaklandığı tespit edilmiştir.

Özellikle çevre, bahçe ya da dış mekan aydınlatmaları gibi alanlarda kullanılan aydınlatma ekipmanlarının bağlantılarının güvenilir bir şekilde yapılabilmesi çok önemlidir. Bu husus dikkate alınarak korumanın sağlanabilmesi amacı ile çoğu zaman IP67 ya da IP68 koruma sunan termoplastik bağlantı kutuları tercih edilmektedir. Fakat zaman içerisinde bu kutuların kablo giriş noktalarında yaşanan deformasyonlar nedeni ile kutu içerisine su sızmaları gerçekleşmekle beraber, kutunun içerisindeki kablo bağlantısının bu sudan etkilenerek arızalanabilmesine sebebiyet vermektedir.

O yüzden günümüzde artık jel izolasyon dolgu malzemeleri olarak kabul edilen yenilikçi çözümler tercih edilmekte ve dış mekan termoplastik bağlantı kutularının tamamında tamamlayıcı malzeme olarak kullanılmaktadır. Toprak altına gömülen bağlantı ekipmanın dahi güvenilir bir biçimde yıllarca hizmet verebilmesini sağlayan jel izolasyon dolgu malzemeleri IP68 ve üstü seviye olan IPx8 değerlerinde sağladıkları koruma nedeni ile su altında dahi rahatlıkla çalışabilmektedir.Elektriksel sürekliliği sağlamaya devam eden ve aynı zamanda -60 ila +200 derece arasındaki ısıl farklardan etkilenmeyerek zaman içerisinde çatlama, katılaşma veya yalıtkanlıklarını kaybetme gibi sorunların yaşanmasına izin vermeyen jel izolasyon dolgu malzemeleri, uluslararası laboratuvarlarda maruz kaldıkları yaşlandırma testlerinde 50 yılı aşkın süreyle tuzlu su koşullarına dayanabilecek şekilde üretilmektedir.

1995 yılından beri jel teknolojisi üzerine yaptığı çalışmalar ile Dünya’da öncü marka konumunda olan RAYTECH, ortaya koyduğu çözümler ile bu alanda sektörün gelişmesinde önemli rol oynamaya devam etmektedir. Özellikle ürettiği hazır jel teknolojisine sahip, kullanımı ve montajı kolay bağlantı kutuları ile ihtiyaç duyulan çözümlerin hızlı ve güvenilir bir biçimde sağlanmasına ön ayak olan RAYTECH hakkında daha detaylı bilgi almak adına ürün kataloglarını aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz.

Sadece IMQ laboratuvarlarında test edilen ve sertifikalandırılan jel izolasyon dolgu malzemelerinin gerekli standartlara uygun ve uzun ömürlü çözümler sunduğu asla göz ardı edilmemelidir. Toksik olmayan ve çevre dostu yapıları ile insan sağlığına zararı olmayan bu ürünlerin, çevre, bahçe ya da dış mekan aydınlatmalarınızın ihtiyaç duyacağı çözümleri güvenilir bir biçimde sağlayacağı kesindir. Geçmişte bağlantı nedeni ile yaşanan cihaz arızalanmalarının bir çoğunun artık yaşanmadan engellenebilmesini sağlayan jel izolasyon dolgu malzemeleri ve RAYTECH hakkında daha fazla bilgi almak adına bizlere her daim aşağıdaki irtibat bilgilerimizden ulaşabilirsiniz.

RAYTECH ile bağlantılarınızdan su sızmasın!Ürünlerin seçiminde yardımcı olabilmemiz adına bizlere aşağıdaki telefon ve mail adresimizden ulaşabilirsiniz.

[email protected]

+902163225050