TurkishArabicChinese (Simplified)DutchEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish

Bağlantılarda Elektrik Bandı Yerine Klemens Kullanımının Önemi

Bağlantılarda Elektrik Bandı Yerine Klemens Kullanımının Önemi
19.10.2018
902

Hepimizin bildiği gibi elektrik bantları geçmişten günümüze tesisat kablolamalarında ve elektrik bağlantılarında kullanılan en önemli aksesuarlarından biri olarak kabul edilmektedir. Kabloların birbirine eklenmesinde yalıtkanlık sağlamaları nedeni ile sıklıkla tercih edilen elektrik bantları yerine günümüzde artık daha pratik ve güvenilir olan buat içi klemens kullanılmaya başlanmıştır.

İlk başlarda avize tipi dediğimiz sıra klemens olarak üretilen ve vidalama metodu ile bağlantıları yapılan kabloların güvenilir biçimde sabitlenmesini sağlayan klemensler, zaman içerisinde vidalama işlemini ortadan kaldıracak ve montaj sürelerini kısaltacak şekilde evrimlerini sürdürmüşlerdir. Bunun neticesinde geçmeli sistem şeffaf klemensler üretilmeye başlanmıştır. İkili, üçlü, beşli olacak şekilde çoklu bağlantılara izin veren versiyonları ile de kablo bağlantılarının yapıldığı alanların tamamında tercih edilir hale gelmişlerdir.

Söz konusu klemenslerin plastik yapıda dış aksama sahip olmaları nedeni ile halojenden arındırılmış (halogen-free) malzemeden üretilmiş olmalarına dikkat edilmelidir. Halojen gazlarından arınmış ve kızgın tel testine dayanımlı plastik malzemeden üretilmiş klemens grupları, kablo bağlantısının güvenilirliğini daha da arttıracak önemli kriterler arasında kabul edilmektedir.Pratik olmaları nedeni ile günümüzde artık elektrik bantları yerine direk olarak tercih edilmekte olan klemenslerin gelişimi her geçen gün devam etmektedir. Güvenlik seviyesinin önemli olduğu durumlar düşünülerek artık “tırnaklı tip” klemensler daha çok tercih edilmektedir. Yapıları gereği 0,2 mm2–2,5 mm2 aralığındaki kablolamaların güvenilir şekilde yapılmasında kullanılan tırnaklı klemensler, darbe ve şoklara karşı daha dayanıklı olan polikarbon gövdeden üretilmektedir. Kablo montaj işlemi esnasında tırnak mekanizması açılarak, 9-10 mm civarında ucu soyulan kablonun yerleştirilmesi ve tırnak mekanizmasının tekrar kapatılması metodu ile işlemin kısa süre içerisinde güvenilir bir şekilde tamamlanabilmesi mümkün olabilmektedir.

Getirdikleri yenilikler ve güvenlik açıklarını kapamaları nedeni ile klemensler günümüzde elektrik bantlarının yapmakta olduğu birçok işin yerini almaya başlamış bulunmaktadır. Tabii ki bu durum, elektrik bantlarının sunduğu sınırsız çözümler ve kullanım alanları dikkate alındığında belirleyici bir rol oynamıyormuş gibi gözükebilmektedir, ancak herkes tarafından kabul edilen bir durum vardır ki, insan hatasını aza indirgeyen yenilikçi çözümler güvenlik risklerini ve bağlantı hatalarının azaltılabilmesi için en önemli etkenler olarak kabul edilmektedir.Avusturya firması olan Electroterminal uzun yıllardır ürettiği ve uluslararası test laboratuvarlarında başarıyla test ettiği klemens grupları ile Dünya çapında bu ürün grubunun gelişimine katkı sunmaya devam etmektedir. Ürünlerin seçiminde yardımcı olabilmemiz adına bizlere aşağıdaki telefon ve mail adresimizden ulaşabilirsiniz.

[email protected]

+902163225050